Wyjazdowe posiedzenie Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska - 8.10.2024 r.
W dniu 8 października 2024 roku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska, podczas którego zaopiniowano następujące wnioski:
Wniosek radnej Karoliny Szarłaty dotyczący zamontowania barier “mijanek” na ścieżce rowerowej na ulicy Żwirki i Wigury przy wjeździe na ulicę Chełmońskiego w Brzeziu.
Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie i zawnioskuje o uporządkowanie terenu poprzez wycięcie dzikich krzewów co w znacznym stopniu poprawi widoczność dla wyjeżdżających z ulicy Chełmońskiego.
Ponadto, Komisja zawnioskuje o ustawienie na ulicy Chełmońskiego znaku A-24 “rowerzyści”.
Moje zdanie odrębne:
Znaki ostrzegawcze uprzedzają o miejscach na drodze, w których występuje lub może występować niebezpieczeństwo oraz zobowiązują uczestników ruchu do zachowania szczególnej ostrożności.
Szczególna ostrożność zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
“ Ostrożność polegająca zwiększeniu uwagi i dostosowanie zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie”.
Ustawiony przed wjazdem na ulicę Żwirki i Wigury znak informacyjny D-6b “przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów” oznacza występujące obok siebie miejsca, przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów.
Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego tym znakiem jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających.
Ponadto kierujący wyjeżdżając z ulicy Chełmońskiego jest włączającym się do ruchu.
Przytoczę art. 17. 1. Ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
1) na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
2) na drogę z pola lub na drogę o nawierzchni twardej z drogi o nawierzchni gruntowej;
3) na jezdnię z pobocza, z drogi dla pieszych lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
3a) na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów lub drogi dla pieszych i rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów;
4) pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
2. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.
2. Wniosek mieszkańców ulicy Urody Życia w sprawie zamontowania progu zwalniającego Komisja zaopiniowała negatywnie. W chwili obecnej nawierzchnia jezdni, która nie posiada krawężników znajduje się w złym stanie technicznym a zamontowanie progu spowoduje jego omijanie przez kierujących pojazdami co spowoduje najeżdżanie na tereny zielone.
Zdaniem Komisji zasadne jest wprowadzenie ograniczenia prędkości do 20 km/h.
3. Wniosek o zamontowanie lustra drogowego w ciągu drogi wojewódzkiej W 278 w miejscowości Brody został zaopiniowany pozytywnie. Ponadto Burmistrz Sulechowa ze swoim poparciem przekazał sprawę do zarządcy drogi, Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Ponadto Komisja wnioskuje o zamontowanie na ulicy Wolsztyńskiej w Sulechowie wysokości Centrum Ogrodniczego znaku ostrzegawczego A-16 “przejście dla pieszych” a za skrzyżowaniem z ulicą Gdańską znaku D-6 “przejście dla pieszych” z tabliczką T- 27 potocznie nazywaną “Agatką”.